Projekt ,,WODA"

3 kwietnia 2022

W dniach 21-25 marca grupa „Zajączki” realizowała projekt edukacyjny „Woda”.

Temat wziął się stąd, że w marcu obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

Co roku 22 marca cały świat zaczyna sobie uświadamiać, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

Projekt miał na celu głównie rozbudzenie w dzieciach zainteresowanie przyrodą, zaspokojenie narastającego zaciekawienia otaczającym nas środowiskiem oraz zwrócenie szczególnej uwagi na oszczędzanie wody. Zajęcia metodą projektów rozpoczęliśmy od zapoznania z globusem i symboliką jego kolorów (niebieski – rzeki, jeziora, morza, oceany). Dzieci uświadomiły sobie ogrom wód znajdujących się w naturalnych zbiornikach na kuli ziemskiej i szukały odpowiedzi na pytanie, komu i do czego potrzebna jest woda? Dowiedziały się, że nasz organizm składa się w 60 – 80% z wody i konieczne jest ciągłe jej uzupełnianie. Następnie stworzyliśmy siatkę  pytań – pytania dotyczyły tego, co dzieci chciałyby dowiedzieć się o wodzie. Dzieci również mogły się zastanowić co zrobić, by zdobyć odpowiedzi na te pytania.Dzieci  są coraz baczniejszymi obserwatorami życia przyrodniczego, wszystko ich ciekawi, zadają mnóstwo pytań i udział w zajęciach pozwolił na wiele z nich odpowiedzieć. Poznały znaczenie wody w przyrodzie, znaczenie wody dla człowieka i dla rozwoju życia na ziemi. Wiedzą, że wodę trzeba oszczędzać, gdyż jest ona niezbędna człowiekowi, zwierzętom i roślinom.

Dzieci podczas zajęć przyglądały się różnym doświadczeniom z wodą w roli głównej, same także doświadczały i eksperymentowały, co okazało się najbardziej ekscytujące. U każdego przedszkolaka dało się zobaczyć błysk w oku i uśmiech na twarzy. Na zakończenie projektu edukacyjnego „Woda” podsumowaliśmy zdobyte wiadomości, analizując naszą siatkę pytań. Utrwaliliśmy podstawowe i najważniejsze zachowania dotyczące oszczędzania wody.

Zajęcia metodą projektów okazały się bardzo ciekawe i emocjonujące zwłaszcza, że przez cały tydzień działo się mnóstwo interesujących rzeczy.

PAMIĘTAJMY O TYM, ŻE WODA TO ŻYCIE! MUSIMY JĄ SZANOWAĆ!